Wielkie drzewo

Na wystawie zatytułowanej „Fragmenty pejzażu“ (18.03.2018) zaprezentowałam obiekt który nazwałam „Wielkie drzewo“. Jest to instalacja zawieszona na ścianie galerii która przedstawia uproszczoną sylwetkę drzewa. Korona drzewa jest zbudowana z dużych liści ułożonych w kształt owalu/okręgu. Pień drzewa tworzy pęk taśm plastikowych zwisających swobodnie do podłogi. Końce taśm leżą na podłodze. Pomiędzy liścmi układa się kłębowisko gałęzi (taśmy) dopełniając owal korony drzewa.

Sylwetka drzewa nawiązuje do powszechnego skojarzenia z obiektem – drzewo. Takie sylwetki pojawiają się na rysunkach dziecięcych, czy w książkach biologicznych. Pomimo różnorodności form jakie oferuje nam przyroda, drzewo w powszechnym rozumieniu – to pień, a nad nim korona gałęzi i liści.

Do wykonania obiektu użyłam materiału – odpadu – plastiku. Ponieważ jest to materiał łatwo dostępny i tani (wręcz za darmo) mogłam stworzyć obiekt w dużej skali. Wielkość drzewa daje mi możliwość bezpośredniej komunikacji z widzem; duży obiekt dominuje na wystawie i trudno go nie zauważyć i nie odnieść się do niego.

Liście drzew są wykonane z plastiku o ciepłym, przyjaznym zielonym kolorze. Zieleń liści jest przełamana pasmami intesywnych kolorów – błękitu, żółci, oranżu, czy bieli.

Chciałabym by intensywne kolory plastikowego materiału stworzyły wrażenie że jest kolorowo i by mogły cieszyć oko widza.  Ta chęć wypływa z mojej refleksji, że każda materia ma swoją urodę. Materia skupiona w takiej czy innej strukturze, oświetlona światłem wywołuje określone doznania. Nawet tak sztuczna materia jak plastik może być tworzywem artystycznym. Budując drzewo z plastiku nawiązuję do szerszej problematyki – środowiska, jego eksploatacji przez człowieka i konieczności ochrony. Plastik wynaleziony niedawno, od niedawna też rozpowszechniony w użyciu w skali światowej – to dobrodziejstwo i przekleństwo nowoczesnej cywilizacji. Jedną z głównych ról jaką odgrywa – to kolorowe opakowania towarów. Ich żywot jest krótki. Po zakupie towarów wyjmujemy je z niejednokrotnie wielu warstw kolorowego plastiku, opakowanie wyrzucamy. Utylizacja plastikowych odpadów to wielki i osobny temat, jak również kolorowanie plastiku i umieszczanie na jego powierzchni nadruków i reklam.

Chciałabym by moje wielkie zielone, kolorowe drzewo skłoniło widza do refleksji nad faktem że barwa i atrakcyjność kolorów może przykrywać groźne zjawisko jakim jest niszczenie przyrody.

There are no comments published yet.

Leave a Comment